Auto MERCIA radí: Jak bezpečně na dovolenou

Auto MERCIA radí: Jak bezpečně na dovolenou
 • Správný posaz za volantem je základem bezpečné jízdy
 • Náklad musí být dobře rozmístěn a upevněn
 • Aplikace ŠKODA hrou: pobaví, ale především poučí
 • Kontrola vozu před dovolenou

Chrudim, 17. 7. 2015 – Prázdniny jsou již v plném a na silnicích přibývají nejenom automobily, motocykly a jízdní kola, ale také chodci včetně dětí. Na co si dát pozor, abychom vždy dorazili do cíle našich cest?  

Auto MERCIA ve spolupráci s automobilkou ŠKODA AUTO, která má již 7 let speciální tým pro výzkum dopravní bezpečnosti, radí svým zákazníkům, jak se vyhnout chybám za volantem. Tým dopravní bezpečnosti podrobně analyzuje příčiny, okolnosti a průběh různých silničních nehod. Zkoumá nejen chování samotných vozů při nehodách, ale i jednání jejich řidičů a další souvislosti. Díky tomu poznává úroveň jejich ochrany v různých situacích a z těchto poznatků může vycházet při návrhu budoucích vylepšení.

Všechny vozy, které Auto MERCIA svým zákazníkům nabízí, jsou vybaveny řadou aktivních bezpečnostních prvků, které ochrání posádku. Ta je ale musí umět optimálně využít. Základem je správný posaz za volantem. Chce to chvíli času a trpělivosti, aby řidič našel co nejkomfortnější polohu. „Nevhodné jsou jakékoliv extrémní pozice – ať už moc blízko u volantu, nebo naopak hodně daleko. Řidič by měl zároveň sedět vzpřímeně,“ radí Lukáš Habrman, prodejce nových vozidel. Optimální poloha je taková, při níž má řidič lehce pokrčené ruce i nohy, a to i při plně sešlápnutých pedálech. Při napnutých končetinách se v případě nárazu zvyšuje riziko torzních a tříštivých zlomenin, což jsou velice komplikované úrazy s možnými vážnými následky.

Jak správně nastavit sedadlo, hlavovou opěrku a bezpečnostní pás

Většina dnešních automobilů má nastavitelný volant, vozy ŠKODA standardně ve dvou osách. „Vhodné je nastavit volant výše a vysunout směrem k sobě. V případě nárazu by do airbagu měla směřovat hlava řidiče, nikoliv hrudník,“ říká Lukáš Habrman. Platí, že nejprve se nastavuje volant a podle něj potom sedadlo. Konečná poloha za volantem se tedy ladí výškově nastavitelným sedadlem, které patří do základní výbavy téměř všech vozů ŠKODA. Řidič by měl sedět tak vysoko, aby mu mezi stropem a hlavou zbylo místo na pěst. Důležitou roli hraje i nastavení výšky horního uchycení bezpečnostního pásu. To by mělo být spíš níže než výše, aby pás šel přes rameno, nikoliv kolem krku. Podceňovat by se neměly ani opěrky hlavy, jejichž nastavení hodně lidí zanedbává. V případě čelního nárazu je člověk nejprve vymrštěn dopředu a lehce nahoru, následně je tělo zachyceno zádržnými systémy a vrací se zpět k opěradlu sedačky. Opěrka musí v tu chvíli zachytit hlavu. Pokud bude moc nízko, nebude fungovat správně a hrozí vážné poranění krční páteře. Vrchní hrana opěrky proto má být po nastavení sedačky ve výši temene hlavy nebo lehce nad ním. Opěrka by také měla být co nejblíže hlavě, aby dráha, na níž hlava zrychluje před nárazem do opěrky, byla co nejkratší.

 Zavazadla: Kam s nimi?

Vozy ŠKODA vynikají přepravní kapacitou, kterou jejich majitelé často plně využívají právě v létě při cestách na dovolenou. Leckdy bývá zaplněn nejen zavazadlový prostor, ale různý náklad se převáží i jinde. Také zde se vyplatí rozvaha, neboť správné rozvržení nákladu má nezanedbatelný vliv na chování vozu při jízdě a bezpečnost posádky v případě nehody. „Obecně platí, že zavazadla by neměla být přepravována v prostoru pro posádku, ale vždy jen v zavazadelníku,“ připomíná Lukáš Habrman. Nejtěžší věci se nakládají jako první a umisťují se co nejníže a co nejblíže těžišti (tedy těsně za opěradla zadních sedadel). Doporučuje se jejich zajištění proti pohybu, například popruhy či sítěmi s využitím ocelových ok v zavazadlovém prostoru. Jestliže se už nelze vyhnout přepravě předmětů v kabině, měly by se umístit na podlahu, nikoli na sedadlo. Naprosto tabu by měla být jejich přeprava na zadním platu. Tam může být snad polštářek či klobouček, rozhodně ne láhev s pitím, kniha, fotoaparát, deštník a podobně. V případě nárazu nebo převrácení se ze všech nepřipevněných věcí v kabině stávají nebezpečné projektily vážně ohrožující posádku.

Aby i vaše jízdní kolo dorazilo bezpečně do cíle vaší dovolené

Na dovolenou s sebou většinou vozíme i věci, které do kufru prostě nenaskládáme (například jízdní kola). O to opatrnější musíme být při jejich přepravě. Asi nejběžnějším řešením převozu jízdních kol je střešní nosič. Ne každý, který lze koupit, se však k přepravě kol opravdu hodí. Jestliže má nosnost třeba jen 15 kg, pro přepravu např. těžšího celoodpruženého horského kola nevyhovuje. Podstatný je také držák rámu kola, který může být samonastavující, aby manipulace byla snadnější. Opomenout by se neměl ani způsob uzamykání kola. Pokud není kolo v ližinách uzamčeno a je pouze uchyceno řemínky, stane se snadno terčem zlodějů, kteří nepohrdnou často ani samotným nosičem. Poslední a nikoliv nejméně důležitou disciplínou je bezpečnost kola na střeše za jízdy. Odborníci upozorňují na nebezpečí pádu kola či deformace nekvalitního nosiče a poškození střechy vozu při ostrém brzdění, náhlých změnách směru nebo nárazu. „S koly na střeše se zvyšuje těžiště vozu a jeho jízdní vlastnosti mohou doznat nečekaných změn,“ vysvětluje Lukáš Habrman. Na to je třeba pamatovat a přizpůsobit dynamiku jízdy nákladu. Obecně se za vhodnější považuje řešení s nosičem upevněným na tažném zařízení vozidla. Kromě nezvyšování těžiště patří k jasným plusům vyšší nosnost takových zařízení, která bezpečně uvezou čtyři kola i s příslušenstvím. Jistou komplikací může být nutnost elektrické přípojky pro doplňující zadní svítilny a směrovky, navíc se na tento nosič musí umístit registrační značka.

Bezpečnost těch nejmenších

Dnes už každý rodič ví, že převážet své potomky může jen v autosedačce. Tyto tzv. dětské zádržné systémy jsou určeny pro děti do výšky 150 cm a hmotnosti do 36 kg. Při výšce dítěte nad 135 cm může být použit tříbodový pás vozidla s pomocí podsedáku. V tomto případě však musí být zaručeno, že tříbodový bezpečnostní pás nepůjde přes krk dítěte (musí být umístěn přes rameno jako u dospělé osoby). „Pokud se dětská autosedačka umisťuje na přední sedadlo, je třeba vypnout airbag spolujezdce a přizpůsobit výšku uchycení pásu,“ radí Lukáš Habrman. Avšak nejbezpečnější místo pro děti je na zadním sedadle vozidla. Při výběru sedačky je třeba brát v potaz výšku a hmotnost dítěte i to, aby sedačka plnila všechny předepsané normy. Systémy pro nejmenší jsou konstrukčně jiné než ty, v nichž by měly cestovat starší děti. Při nákupu je nejlepší rovnou sedačku vyzkoušet a případně si nechat ukázat její správné usazení do konkrétního vozu. A aby se nejmenší pasažéři na cestě nenudili, mohou se pustit do řešení úloh mobilní aplikace ŠKODA hrou. Formou her a příběhů se nenásilně dostanou k problematice bezpečnosti a kromě zábavy si odnesou nejedno poučení. Pokud se Vašim dětem dělá špatně na zadním sedadle, máme pro Vás ještě jeden tip z praxe. Při nákupu nového vozidla zvažte, zda nepořídit příplatkovou panoramatickou střechu, prostor ve vozidle nebude opticky tolik stísněn a spolu s plynulou jízdou se budou Vaši malí pasažéři na zadních sedadlech cítit lépe.

Aplikace ŠKODA hrou můžete stahovat zde:

http://www.skoda-auto.cz/o-spolecnosti/zijte-znackou-skoda/skoda-hrou

Tipy pro budoucí maminky

Jestliže dítě teprve čeká na svůj příchod na svět, veškerá odpovědnost spočívá na bedrech matky. Mnoho žen se nepoutá s obavou, že by tím dítěti mohly ublížit. Velká chyba! Pokud se žena správně připoutá, případně k tomu využije speciální pomůcky, poškození nenarozenému dítěti nehrozí. Pás tak v případě nehody ochrání matku i dítě. Spodní popruh bezpečnostního pásu musí probíhat co nejhlouběji pod břichem. Šikmo nahoru vedoucí popruh musí směřovat stranou vedle břicha a procházet středem hrudníku. Spodní část pásu nikdy nesmí přecházet přes břicho nastávající maminky, v takovém případě by totiž mohlo při nárazu dojít k poškození plodu. Upnutí musí být pohodlné - ani příliš těsné, ale ani příliš volné. Pás nesmí sklouznout z ramene. Mezi břichem a volantem je nutné mít maximum prostoru. Sedí-li těhotná na sedadle spolujezdce vpředu, mělo by být posunuté co nejvíce dozadu. „Stejně jako u dětí v autosedačkách ovšem platí, že vhodnější je přepravovat nastávající maminky na zadních sedadlech,“ doplňuje Lukáš Habrman. Ve vyšším stádiu těhotenství se vyplatí instalovat speciální doplněk bezpečnostních pásů, díky němuž dochází k fixaci spodní části tříbodového bezpečnostního pásu pod břichem tak, aby se při nárazu nevysunul nahoru a nezatlačil na břicho.

Kontrola vozu před dovolenou

Začněte svou přípravu na dovolenou u nás. Profesionální kontrola Vašeho vozu vyžaduje nejen špičkové technologické vybavení, ale také kvalifikované a výrobcem proškolené pracovníky. Vedoucí servisu Auto MERCIA Lukáš Stejskal uvádí, že prohlídka vozu před dovolenou obsahuje například kontrolu brzd, klimatizace, světel, podvozku, všech náplní a dalších věcí nezbytných pro správný a bezpečný chod Vašeho vozu. Pro doplnění informací a objednání volejte 469 626 112.

Celý tým Auto MERCIA Vám přeje šťastnou cestu nejen o prázdninách!

Ing. Petr Urban, marketingový koordinátor
777 696 913
zc.ai1534587498crem@1534587498nabru1534587498.rtep1534587498

O nás

Auto MERCIA a.s. je autorizovaný prodejce a servis ŠKODA AUTO v Chrudimi, který nabízí nové vozy ŠKODA a ojeté vozy v rámci programu ŠKODA Plus, náhradní díly, aktuální prodejní akce a servisní služby, služby měření emisí, pneuservisu a karosárny s autolakovnou. V areálu Auto MERCIA a.s. je také stanice technické kontroly.

Otevírací doba

 • pondělí  08:00 - 18:00
 • úterý  08:00 - 18:00
 • středa  08:00 - 18:00
 • čtvrtek  08:00 - 18:00
 • pátek  08:00 - 18:00
 • sobota  08:00 - 12:00
 • neděle  zavřeno

Autorizovaný servis

Otevírací doba

 • pondělí  06:00 - 18:00
 • úterý  06:00 - 18:00
 • středa  06:00 - 18:00
 • čtvrtek  06:00 - 18:00
 • pátek  06:00 - 18:00
 • sobota  08:00 - 12:00
 • neděle  zavřeno

Kontaktujte nás

CAPTCHA image

Vyvinuto v T3H